Венера

Розкрита таємниця: чому Венера обертається у зворотному напрямку


Венера відноситься до найближчих сусідів нашої планети по Сонячній системі. Попри ряд автоматичних місій до Венери, більшість її секретів все ще не розкрита. Наприклад, що викликало парниковий ефект в атмосфері Венери? Чи що змусило цю планету обертатися навколо осі у зворотному напрямку?

Нещодавно вчені заявили, що знайшли ймовірну розгадку цього питання. Винуватцем такої ситуації називають ймовірний супутник планети. Він міг вплинути на обертання Венери. Змінивши їх так само кардинально, як змінюється удача в обертаннях, які здійснюють гральні автомати на гроші. А потім – зазнати руйнації у її атмосфері.

Венера

Чому напрямок обертання планети настільки цікавий

Майже всі планети Сонячної системи обертаються навколо своєї осі в одному напрямку – проти годинникової стрілки. У цьому ж напрямку небесні тіла обертаються навколо Сонця, а саме світило – навколо своєї осі.

Така злагодженість не має дивувати. Адже кожна система сформувалася з однієї хмари космічної матерії. Тому зорі та планети однієї системи зазвичай обертаються в одному напрямку. Вони просто зберегли той напрямок руху, в якому оберталася протозоряна хмара.

Очевидно, що сама по собі, Венера крутилась би так само як і сусіди по системі. Але вона обертається у зворотному напрямку.

Вчені давно розмірковують над причиною подібної поведінки планети. Недавнє дослідження доводить, що розкрутити Венеру в протилежну сторону міг:

  • великий супутник, який своєю гравітацією вплинув на планету, після чого впав на її поверхню;
  • удар чи гравітаційний вплив іншого небесного тіла, яке пролітало поряд;
  • наближеність планети до Сонця з його величезною гравітацією.

Наявні спостереження поки що здатні підтвердити будь-яку з цих теорій.

Венера

Супутникова теорія

Ми звикли сприймати супутники як дещо незначне на фоні самих планет. Однак, саме сателіти здатні значно впливати на долю материнської планети.

Досить згадати Місяць, який контролює на Землі припливи та відпливи. Вчені вважають, що цим його роль в житті планети не обмежується. Вірогідно, формування Місяця уповільнило обертання нашої планети, зробило її рух більш стабільним. Цьому сприяли гравітаційні сили Місяця, які відтягували на себе частину енергії земного обертання, зробили планету “важчою”.

Зараз Венера – одна з двох планет Сонячної системи, які не мають супутників. Другим є Меркурій – він не здатен утримувати сателітів через близькість до Сонця та власну невелику масу.

Проте, Венеру цілком могли супроводжувати супутники у минулому. Така ситуація скоріше типова для планет.

Вчені припускають що на початку свого існування Венера оберталася так само як й інші планети. Проте, достатньо масивний супутник міг викликати потужні приливні сили на планеті. Настільки потужні, що вдалося б сповільнити небесне тіло, зупинити, а потім – розкрутити у зворотній бік. На це йому потрібно було б близько 10 тисяч років.

На користь цього говоріть і швидкість обертання Венери навколо осі. Планета здійснює один поворот за 243 земних дні. Це набагато повільніше, ніж у більшості планет Сонячної системи. Що знову ж передбачає зовнішній вплив.

Куди ж подівся супутник? Якщо він був достатньо великим для подібного гравітаційного впливу – цей супутник неминуче впав би на планету. Що могло внести додатковий імпульс до зміни її руху.


Больше интересных историй: